Wypadanie sierści u psa

Nadmierne wypadanie sierści u psa

Wypadanie sierści u psa jest rzeczą powszechną i zupełnie naturalną, podobnie jak wypadanie włosów u ludzi. Zależnie od wieku, trybu życia oraz pory roku, nasz pupil może gubić więcej lub mniej sierści. Ważne jest to, aby zareagować w momencie, kiedy zwierzak zacznie tracić nadmierne ilości włosia. Jak rozpoznać, że nastąpił ten moment? W jaki sposób ograniczyć wypadanie sierści?

Nadmierne wypadanie sierści u psa

Właściciele często mają wrażenie, że ich pupil traci zbyt dużo sierści. Zwiększone ilości włosków wypadających podczas szczotkowania to nie główna przyczyna zmartwień. Poważny problem zaczyna się w chwili, kiedy sierść pupila jest mocno przerzedzona, a na skórze pojawiają się różnego rodzaju zmiany o podłożu dermatologicznym. Co może być przyczyną nadmiernego wypadania sierści u psa? Oto kilka najczęstszych powodów tego zjawiska:

  • pasożyty — najczęstsza przyczyna wypadania włosów u psa. Obecność pasożytów w sierści często wiąże się z różnego rodzaju podrażnieniami na skórze.
  • alergie — alergia nie jest bezpośrednią przyczyną wypadania sierści u psa. Problem pojawia się w momencie, gdy alergia powoduje silny świąd. Zwierzę podczas drapania uszkadza strukturę włosa, przez co sierść staje się łamliwa i wypada.
  • niewłaściwa dieta — nieodpowiednio zbilansowana dieta często prowadzi do niedoboru makro- i mikroelementów w organizmie. Brak witamin powoduje, że włosy stają się łamliwe i słabe, przez co znacznie częściej wypadają.
  • nieprawidłowa pielęgnacja — niekiedy wina nadmiernego wypadania sierści leży po stronie właściciela i wiąże się z nieodpowiednią pielęgnacją. W szczególności niewłaściwe szczotkowanie ma decydujący wpływ na ilość wypadającej sierści. Zdarza się, że zbyt częste czesanie lub niewłaściwa technika uszkadza włosy i powoduje, że wypada ich zbyt dużo.

Jak ograniczyć wypadanie sierści?

Ograniczenie wypadania sierści u pupila nie musi być trudne. Wystarczy poznać źródło problemu. W przypadku pasożytów najlepszą opcją będzie wizyta u weterynarza. To on przepisze zwierzakowi odpowiednie preparaty, które pomogą pozbyć się intruzów. Wraz z wyeliminowaniem pcheł kondycja skóry i sierści powinna wrócić do normy.

Bardzo często zdarza się, że problem stanowi nieodpowiednia dieta i brak witamin dla psa na sierść. Produkty takie jak surowe jajko dla psa na sierśćdziałają korzystnie i poprawiają kondycję włosów. Niekiedy właściciele swoich pupili korzystają ze środków, które uzupełniają niedobory w organizmie zwierzaka. Takim preparatem jest np. Good Doggie!. Zawartość biotyny sprawia, że sierść staje się mocniejsza, a jej wypadanie znacznie się zmniejsza. 

Jeśli powodem nadmiernie wypadających włosów jest niewłaściwa pielęgnacja, warto skorzystać ze wskazówek groomera. Specjalista z pewnością chętnie podpowie, w jaki sposób oraz jak często należy czesać i kąpać psa. Dodatkowo poleci kosmetyki z dobrym składem, które wzmocnią włosy i nie spowodują uczulenia.

Problem nadmiernego wypadania sierści u psów jest dosyć powszechny. Jednak właściwa pielęgnacja i odpowiednia dieta potrafią zupełnie zlikwidować problem.