Czy pies może jeść surowe jajko?

Czy pies może jeść surowe jajko?

Każdemu właścicielowi czworonoga zależy na tym, aby karmić go najlepiej jak to tylko możliwe. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jaka dieta będzie najlepsza dla psa i jakie składniki powinny się w niej znaleźć. Niektórzy pod znakiem zapytania stawiają jajka, bowiem nie są pewni, czy podawanie ich jest dobrym pomysłem. Nikt przecież nie chce karmić swojego zwierzaka szkodliwymi dla niego produktami. Jak to więc jest z jajkami? Czy psy powinny je spożywać?

Jajko w diecie psa

Nie jest tajemnicą, że kurze jajka posiadają mnóstwo substancji odżywczych. Z tego powodu nie tylko można, ale również powinno się je podawać swojemu psu. Pokarm ten stanowi doskonałe uzupełnienie diety i zawiera wszelkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania – nie ma w takim razie żadnego powodu, aby z nich rezygnować. Dobrze jednak zwrócić szczególną uwagę na to, jakich ilości nie należy przekraczać, aby posiłek był bezpieczny dla zwierzaka oraz pełnowartościowy.

Ludzie często obawiają się, że jajka mogą zaszkodzić psom ze względu na to, że są źródłem cholesterolu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że psy nie mają problemu z cholesterolem, który zawarty jest w żółtku. Oznacza to, że nawet gdyby zjadły więcej jajek, niż powinny – skończyć mogłoby się to najwyżej przybraniem dodatkowej masy.

Co więcej, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile jajek pies może spożyć w ciągu tygodnia. Zależy to bowiem od jego wieku, wagi oraz kondycji, a także kilku innych, dodatkowych czynników, takich jak pora roku czy predyspozycje żywieniowe wynikające z rasy. Przyjmuje się jednak, że w przypadku szczeniąt bezpieczną ilością jest jedno całe jajko tygodniowo. Psom dorosłym można natomiast podawać nawet trzy jajka na tydzień. Istnieją również przypadki, kiedy psy mogą spożywać nawet jedno jajko dziennie – powinno to jednak być wcześniej omówione z weterynarzem.

Surowe jajko dla psa na sierść

Jajko, a konkretnie surowe białko, zawiera w sobie awidynę, której niedobór może mieć niekorzystny wpływ na sierść psa. Bez tej substancji staje się łamliwa, sucha, a także wygląda niezdrowo. Co więcej, braki będą miały również wpływ na sam stan skóry psa, który ulegnie pogorszeniu. Jajka są więc niczym witaminy dla psa na sierść – warto podawać je swojemu pupilowi, aby ten zawsze był zdrowy i czuł się zdrowo. Należy również pamiętać, że brak odpowiednich witamin i minerałów w diecie może przyczynić się do wypadania sierści u psa.

Jajka pozwalają również wzmocnić odporność psiego organizmu – wykazują nie tylko działanie przeciwwirusowe, ale również przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Należy jednak pamiętać, że u psa może pojawić się alergia na jajka, także podając ten pokarm swojemu czworonogowi, powinno się brać pod uwagę taką ewentualność i bacznie obserwować reakcje pupila.

Najlepiej przyswajalnym przez psa jajkiem, jest to wcześniej ugotowane, czyli najlepiej jajko na twardo. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie wszystkich substancji odżywczych, które zawarte są zarówno w białku jak i w żółtku. Bez problemu można podawać swojemu psu jajka gotowane na miękko, na twardo, a nawet także te smażone – pod warunkiem, że nie były przyrządzane na tłuszczu.