Zapalenie stawów u psa

Zapalenie stawów u psa

Zapalenie stawów dotyczy nie tylko ludzi, ale także psów. Niestety jest to dość powszechne schorzenie u naszych pupili, a wiąże się ono z nieprzyjemnymi doznaniami bólowymi. Warto zaznaczyć, że nieleczone zapalenie stawów może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Jakie są objawy tej dolegliwości? Jakie leczenie przyniesie najlepsze efekty?

Jakie są objawy zapalenia stawów?

Warto zaznaczyć, że zapalenie stawów nie pojawia się z dnia na dzień. Takie schorzenie często rozwija się dłuższy czas, a objawy mogą pojawiać się powoli i stopniowo. Warto uważnie obserwować zachowanie zwierzaka. Co powinno zaniepokoić właściciela? Oto kilka objawów świadczących o zapaleniu stawów:

  • kulawizna — jest to jedna z głównych dolegliwości świadczących o problemach ze stawami. Zwierzak bardzo często kuleje, ponieważ ból nie pozwala mu na swobodne stawianie kończyny.
  • sztywny chód — bardzo często jest jednym z pierwszych objawów stanu zapalnego w stawach. Dolegliwości bólowe sprawiają, że pupil ma trudności z prostowaniem kończyn, a dodatkowo nie jest zbyt entuzjastycznie nastawiony na spacery.
  • apatia — przez dolegliwości bólowe pies często staje się bardzo apatyczny. Zazwyczaj większość dnia spędza w swoim legowisku i nie cieszy się perspektywą wyjścia z domu.
  • utrata apetytu — brak chęci na jakąkolwiek aktywność fizyczną wiąże się ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię. W związku z tym pies często traci apetyt.

Większość objawów związanych z zapaleniem stawów u psów spowodowana jest przez ból, będący wynikiem dolegliwości. Warto zaznaczyć, że wyróżniamy młodzieńcze zapalenie stawów u psów. Pojawia się w szczególności u szczeniaków w wieku od 6 do 12 miesiąca życia. Dotyczy między innymi psów ras szybkorosnących.

Zapalenie stawów u psów – jak leczyć

W przypadku, kiedy właściciel zaobserwuje u swojego pupila objawy mogące świadczyć o zapaleniu stawów, powinien udać się do weterynarza. Specjalista przepisze środki przeciwzapalne, które skutecznie zlikwidują źródło problemu. Dodatkowo lekarz zaleci psu środki przeciwbólowe, które zlikwidują nieprzyjemne doznania bólowe w obrębie chorego miejsca.

Zaleca się, aby pies cierpiący na zapalenie stawów jak najmniej spacerował i unikał nadmiernej aktywności fizycznej. Rehabilitacja powinna odbywać się pod okiem specjalisty, który poprowadzi ćwiczenia w sposób bezpieczny dla zwierzaka.

Oprócz podawania środków przeciwzapalnych niezbędna może okazać się suplementacja oraz zbilansowana dieta. Zakup odpowiedniej karmy bogatej w makro- i mikroelementy pozwoli na stałą kontrolę nad zdrowiem pupila. Warto wybrać takie pożywienie, które w składzie zawiera kolagen. To on jest budulcem stawów i odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie. Warto również zwrócić uwagę na obecność kwasu hialuronowego, który skutecznie odżywia chrząstkę stawową. Dodatkowo dzięki suplementacji zwierzak zyska odpowiednią ilość witamin – odpowiednim suplementem na stawy dla psów jest GoodDoogie!.

Zapalenie stawów u psów to duży problem. Jednak z pomocą weterynarza zwierzak powinien szybko wrócić do zdrowia i właściwej kondycji.