Reumatyzm u psa

Reumatyzm u psa

Reumatyzm to choroba, która powoduje zapalenie stawów. Co ciekawe występuje nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Szacuje się, że reumatyzm dotyka aż 20% psów. Dla naszych pupili jest to bardzo męcząca dolegliwość, która negatywnie wpływa na komfort życia. Jak poznać, że zwierze cierpi na zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby, które pozwolą skutecznie pozbyć się dolegliwości? Jak wyleczyć chorobę?

Objawy reumatyzmu

Jeśli chodzi o objawy reumatyzmu, można tutaj mówić w szczególności o trudnościach w poruszaniu się. Chory zwierzak często cierpi na kulawiznę, która dla właściciela widoczna jest gołym okiem. U pupila można zauważyć również sztywny chód, który spowodowany jest bólem w obrębie chorego miejsca. Zapalenie stawów u psa często powoduje apatie i osłabienie. Zwierzak raczej nie ma chęci do zabaw czy innych aktywności fizycznych. Ból często sprawia, że pupil, chcąc odciążyć chorą nogę, przenosi ciężar na resztę ciała, co powoduje zanik niektórych partii mięśni.

Zapalenie stawów często wiąże się z utratą apetytu. Zwierze cierpiące z powodu bólu nie chce jeść. Dodatkowo zmniejszona aktywność fizyczna generuje mniejsze zapotrzebowanie na kalorie.

Domowe sposoby na reumatyzm u psa

Zdarza się, że zdesperowani właściciele psów próbują działać na własną rękę i leczą reumatyzm u pupili domowymi sposobami. Nie jest to zły pomysł, szczególnie kiedy połączymy go z leczeniem weterynaryjnym.

Domowe sposoby na stawy opierają się przede wszystkim na zapewnieniu zwierzakowi wygody oraz komfortu. Dobrym pomysłem będzie zadbanie o odpowiednie posłanie dla psa. Zaleca się, aby legowisko było miękkie, dzięki czemu zamortyzuje się stawy. Warto postawić je w takim miejscu, aby zwierzak nie miał problemu z łatwym dostępem.

Świetnym sposobem na reumatyzm u psa jest ograniczenie aktywności fizycznej. Zaleca się unikania długich spacerów i chodzenia po schodach, ponieważ te czynności mogą zaostrzyć stan zapalny stawów. Warto zwrócić również uwagę na to, aby zwierzak w miarę możliwości unikał skakania, które mocno obciąża chore stawy.

Leczenie reumatyzmu

Leczenie reumatyzmu polega przede wszystkim na podaniu odpowiednich środków leczniczych. Takie preparaty najczęściej przepisuje lekarz weterynarii, który uprzednio wykonuje odpowiednie badania diagnostyczne. Leczenie reumatyzmu u psa polega przede wszystkim na podaniu lekarstw przeciwzapalnych, które pomogą pozbyć się problemu. Często specjalista przepisuje również środki przeciwbólowe, które skutecznie poprawią komfort fizyczny pupila.

W przypadku reumatyzmu warto zadbać o suplementacje. Tabletki GoodDoogie! to świetny wybór na zapalenie stawów. Jego skład pozytywnie wpłynie na chrząstkę stawową. Dzięki wysokiej zawartości kolagenu oraz glukozaminy skutecznie wspomaga leczenie reumatyzmu. Przy okazji biotyna zawarta w preparacie pozytywnie wpłynie na wygląd i kondycję sierści zwierzaka.

Nie należy zapomnieć o właściwym żywieniu. Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do sukcesu w przypadku leczenia reumatyzmu u psa. Niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej ilości białka, tłuszczów oraz węglowodanów. Dzięki temu organizm będzie funkcjonował prawidłowo, a komórki zaczną regenerować się znacznie szybciej. To ułatwi psu powrót do dawnej formy. Warto wybrać karmę z dużą ilością witamin, dzięki czemu wzmocni się odporność pupila.

Warto również pamiętać, że leczenie reumatyzmu jest najskuteczniejsze w połączeniu z rehabilitacją. Najlepiej, aby była prowadzona przez specjalistę, ponieważ wtedy będzie bezpieczna i da najlepsze efekty.