Jak często należy karmić psa?

Jak często należy karmić psa?

Jeśli chodzi o karmienie psa, częstotliwość jest równie ważna jak to, czym go karmisz. To, jak często karmisz swojego psa, decyduje o tym, ile kalorii i składników odżywczych dostaje z jedzenia. Może to być dobre lub złe, w zależności od tego, jakiego rodzaju składników odżywczych potrzebuje Twój pies. Większość ekspertów zaleca karmienie psa dwa razy dziennie ale to nie jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu harmonogramu karmienia. Zdrowy dorosły pies powinien jeść raz lub dwa razy dziennie przy czym około 20% dziennych kalorii powinno pochodzić z tłuszczów. Średnio, większość psów potrzebuje od 5 do 10 małych posiłków dziennie z 30-60 minutową przerwą pomiędzy każdym z nich. Pomoże to zapobiec przekarmieniu i wzdęciu żołądka.

Ile kalorii potrzebuje mój pies?

Karmienie psa zbyt dużą ilością kalorii może prowadzić do otyłości, która może powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak ból stawów, wysokie ciśnienie krwi i choroby serca. Problemy te mogą być trudne do leczenia i mogą nawet skrócić życie Twojego psa. Zrównoważona dieta z odpowiednią ilością kalorii pomoże zapobiec otyłości. Dzienne spożycie kalorii przez psa zależy od takich czynników jak jego wielkość, poziom aktywności, metabolizm, stan rozrodczy i wszelkie choroby, na które może być narażony. Zasadą jest, że pies ważący 9kg potrzebuje około 350 kalorii dziennie, podczas gdy ten ważący 18 funtów potrzebuje około 700 kalorii. Jednak te liczby są tylko przybliżone, więc upewnij się, że kontrolujesz wagę swojego psa i kontrolujesz jego zapotrzebowanie na kalorie.

Czytaj także: Wypadanie sierści u psa

Jak często powinienem karmić mojego szczeniaka?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, szczenięta mają inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe psy. Powinieneś karmić szczeniaka trzy razy dziennie, dopóki nie skończy on około 4 miesięcy. Po tym czasie możesz przejść na karmienie dwa razy dziennie. W pierwszych miesiącach życia szczeniaka, potrzebuje on więcej kalorii niż dorosły pies ponieważ szybko rośnie. W miarę jak rośnie, będzie również jadł więcej niż dorosły pies. Chociaż można śmiało powiedzieć, że szczenięta jedzą więcej niż duże psy to najlepiej jest karmić je w tempie odpowiednim dla ich aktualnej wielkości i wieku, niezależnie od tego, czy są malutkie czy w pełni rozwinięte.

Jak często należy karmić dorosłego psa?

Gdy szczeniak wyrośnie na dorosłego psa, możesz przejść na karmienie raz dziennie. Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy Twój pies jest w ciąży lub w okresie laktacji – w takim przypadku niezbędne będzie karmienie go częściej. Wielu ekspertów zaleca karmienie dorosłych psów dwa razy dziennie, zwłaszcza jeśli ich rasa lub styl życia naraża je na ryzyko otyłości. Może to pomóc utrzymać wagę psa w zdrowym zakresie, co poprawi między innymi ich zdrowie stawów.

Co się stanie gdy będziesz karmić swojego psa częściej lub rzadziej?

Karmienie psa częściej niż potrzebuje to jeden ze sposobów na spowodowanie problemów zdrowotnych. Może to prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała i otyłości, chorób serca, cukrzycy typu 2, osłabienia kości i nie tylko. Psy, które jedzą zbyt dużo, narażają się również na ryzyko zadławienia. Kiedy karmisz swojego psa zbyt rzadko, nie otrzyma on odpowiedniej ilości składników odżywczych, których potrzebuje aby być zdrowym. Może to spowodować niedożywienie i może prowadzić do problemów ze wzrostem – zwłaszcza u szczeniąt. Jeśli nie jesteś pewien ile karmy podawać swojemu psu, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby ustalić jakie jest zapotrzebowanie Twojego psa.

Podsumowanie

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas karmienia psa – począwszy od jego wieku i poziomu aktywności poprzez rasę i codzienny styl życia. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie prawidłowego karmienia psa jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Może on pomóc Ci określić, jakie są potrzeby żywieniowe Twojego psa, i może polecić karmę dla psów, która będzie odpowiednia dla Twojego pupila. Odpowiednia dieta przystosowana do Twojego psa pomoże mu zachować zdrowie przez wiele lat.