Biegunka z krwią u psa – możliwe przyczyny

Biegunka z krwią u psa - możliwe przyczyny

Psy są podatne na ataki biegunki z wielu powodów. Jest to jedna z najczęstszych chorób u psów, zwłaszcza szczeniąt. Może być bardzo niepokojąca dla właścicieli zwierząt, a w niektórych przypadkach może zagrażać życiu psa. Jeśli Twój pies miał ostatnio biegunkę lub cierpiał na nią wcześniej, to powinieneś poznać objawy, na które należy zwrócić uwagę. Nieleczona biegunka może spowodować odwodnienie i zaburzenie równowagi elektrolitowej, co jeżeli nie zostanie szybko wyleczone może mieć poważne konsekwencje. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy pies jest inny, więc nie wszystkie przypadki biegunki z krwią u psa będą takie same; niektóre mogą być spowodowane przez robaki lub inne pasożyty, podczas gdy inne mogą być spowodowane nietolerancją pokarmową lub alergią. Czytaj dalej, aby odkryć więcej o możliwych przyczynach tej choroby i jak możesz sprawić, by twój psiak poczuł się lepiej.

Biegunka z krwią u psa – jak rozpoznać?

Pierwszym objawem biegunki jest często zmiana „nawyków toaletowych” psa. Jeśli Twój pies w ostatnim czasie przestał wypróżniać się tak często jak zwykle lub zaczął załatwiać się poza zwykłym miejscem, to musisz mieć na uwadze oznaki biegunki. Jeśli pies wymiotuje razem z biegunką to prawdopodobnie najpierw zauważysz wymioty. Jeśli zauważysz, że twój pies ma krew w kale to powinieneś zabrać go pilnie do weterynarza. Podczas gdy biegunka bez krwi może być normalna i nie wymaga wizyty u weterynarza, biegunka z krwią jest oznaką poważniejszego stanu i należy się nią natychmiast zająć.

Przyczyny krwi w kale psa

Krew w kale psa może być spowodowana wieloma warunkami, w tym zapaleniem jelit, robakami, nowotworem i innymi. Twój lekarz weterynarii może wykonać szereg badań w celu określenia przyczyny krwi – najczęściej jest to badanie kału. Pierwszą rzeczą do wykluczenia są pasożyty. Jeśli Twój pies cierpi na nie, prawdopodobnie będzie miał biegunkę z krwią i robakami w stolcu. Robaki są bardzo powszechne u psów, zwłaszcza szczeniąt, więc ważne jest, aby zrobić badanie kału, które je wykluczy. Inną częstą przyczyną krwi w kale psa jest zapalenie jelit. Może to być spowodowane wieloma różnymi rzeczami, w tym stresem, infekcjami bakteryjnymi, a nawet reakcją na niektóre pokarmy, takie jak ziarna. Jelita psa są bardzo wrażliwe i niewielkie zmiany mogą wywołać stan zapalny co dalej doprowadzi do krwi w kale.

Zapalenie jelit i żołądka

Zapaleniu jelit, czyli zapaleniu okrężnicy, często towarzyszy biegunka, z krwią lub bez. Jeśli biegunka jest ciężka, mogą jej towarzyszyć wymioty. Powszechne przyczyny zapalenia jelit i żołądka obejmują pasożyty jelitowe, alergie pokarmowe i stres.

Pasożyty w organizmie

Pasożyty mogą wpływać na całe ciało, w tym na jelita i żołądek. Może to prowadzić do biegunki – z lub bez krwi, a także do bólu brzucha. W przypadku silnego zapalenia jelit mogą wystąpić również wymioty. Pasożyty mogą zostać wykryte podczas badania kału a co za tym idzie lekarz weterynarii może wskazać leczenie odpowiednimi lekami.

Czytaj więcej: Czy pies może jeść surowe jajko?

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa może dotknąć każdego psa, niezależnie od rasy. Jeśli Twój pies ma alergię jelitową, pierwszym objawem może być biegunka – z krwią lub bez. Nasilenie biegunki będzie zależało od tego, jak mocno Twój pies jest dotknięty alergią. Niektóre psy mają reakcję alergiczną, która objawia się na skórze, podczas gdy inne mają reakcję w układzie pokarmowym. Jeśli Twój pies ma alergię pokarmową, możesz również zauważyć u psa kaszel lub kichanie – jest to efekt podrażnienia przewodu pokarmowego.

Podsumowanie

Biegunka jest bardzo częstą dolegliwością u psów i może być bardzo niepokojąca dla właścicieli. Jeśli Twój pies niedawno cierpiał na biegunkę, ważne jest, aby być świadomym ich objawów. Pomoże to w szybkim jej wyeliminowaniu i zapobiegnie jej powrotowi.