Dysplazja to choroba genetyczna, którą obciążonych jest wiele psów, a w szczególności tych o większych rozmiarach. Właściciele, kiedy słyszą, że ich pupil cierpi na dziedziczną chorobę, wpadają w panikę. Czy słusznie? Czym właściwie jest dysplazja? Jak skutecznie ją leczyć oraz czego unikać?
Co to jest dysplazja u psa? – charakterystyka i przyczyny choroby
Właściciele swoich chorych pupili zastanawiają się, co to jest dysplazja u psa. Jest to choroba, która powoduje nieprawidłowy rozwój stawów. Zwierzaki często mają niedorozwinięte struktury stawowe, ale zdarza się, że w obrębie stawu pojawia się rozluźnienie. Przyczyn dysplazji może być wiele. Należą do nich m.in.:
- duża masa ciała — powoduje znaczne obciążenie stawów, które niekorzystnie wpływa na ich żywotność.
- genetyka — niektóre rasy psów mają tendencję do zachorowalności na dysplazję biodrową.
- szybki wzrost masy ciała — chodzi tutaj przede wszystkim o rozwój w wieku szczenięcym. Duży przyrost masy w krótkim czasie często powoduje dysplazję. Niewyćwiczone stawy nie są przygotowane na takie obciążenie.
- nieprawidłowa dieta — największy problem stanowi dobór nieprawidłowej karmy, która jest uboga w cenne wartości odżywcze. Dodatkowo ilość pożywienia często jest niewłaściwa, co może powodować nadwagę.
- brak suplementacji — stanowi problem szczególnie w wieku szczenięcym, kiedy organizm ma znacznie większe zapotrzebowania.
- nadmierna ilość ruchu — jest niezalecana w szczególności u psów olbrzymów, których stawy niezbyt dobrze znoszą długie obciążenie podczas wysiłku fizycznego.
Dysplazja stawu biodrowego u psa — jak leczyć?
Jeśli wystąpi dysplazja stawu biodrowego u psa to jak ją leczyć? Terapia przy tym schorzeniu to przede wszystkim podawanie odpowiednio dobranych przez weterynarza środków farmakologicznych. Ważne jest również zastosowanie rehabilitacji, która usprawni działanie stawów i polepszy ich stan. Warto jednak połączyć lekarstwa z odpowiednią dietą. Karma powinna mieć właściwe zbilansowane składniki odżywcze i dostarczać prawidłowej ilości białka, tłuszczy oraz węglowodanów. Ilość karmy również ma niemałe znaczenie. Odpowiednia suma kalorii pozwoli na dokładną kontrolę nad masą ciała, co pozytywnie wpłynie na stan stawów biodrowych u psa. W przypadku zaawansowanej dysplazji konieczna może być ingerencja chirurgiczna, natomiast ceny zabiegu dysplazji stawu biodrowego u psa są bardzo wysokie. Zdecydowanie warto zapobiegać żeby nie narażać się na wysokie koszty zabiegu.
W przypadku dysplazji powinno się wprowadzić suplementację takimi tabletkami na stawy dla psów jak GoodDoogie!.Witaminy, które należy podać, warto uzgodnić z lekarzem weterynarii. Nieodpowiedni dobór makro- i mikroelementów może negatywnie wpłynąć na zdrowie psa i jeszcze bardziej pogłębić dolegliwość.
Czego unikać w przypadku dysplazji u psa?
Jeśli właściciel pupila już wie, co to jest dysplazja u psa i jak ją leczyć warto, aby zorientował się również, czego należy unikać. Najważniejsze, to ograniczyć psu ilość ruchu, który obciąża stawy. Spacery powinny być krótkie oraz niezbyt intensywne. Chory zwierzak powinien mieć minimum wysiłku fizycznego.
Bardzo istotne jest to, aby choremu pupilowi nie podawać nadmiaru wapnia. Może pogorszyć stan psa, a dodatkowo powodować wiele innych problemów zdrowotnych.
Co to jest dysplazja u psa? To poważna choroba, którą należy leczyć. Przy odpowiednio dobranej diecie istnieje szansa na znaczną poprawę zdrowia pupila.
Redakcja portalu zwierzetaimy.pl to zespół ludzi z pasją do zwierząt i związanymi z nimi dziedzinami. Nasze doświadczenie i wiedza umożliwiają nam tworzenie wartościowych i rzetelnych treści dla miłośników zwierząt.
Nasza praca polega na propagowaniu wiedzy na temat opieki i zdrowia zwierząt, a także na inspirowaniu i angażowaniu naszych czytelników.