Karma bezzbożowa dla psa. Dlaczego jest zalecana?

Karma bezzbożowa dla psa. Dlaczego jest zalecana?

Wraz z rozwojem weterynarii oraz dietetyki zwierzęcej, jasne stało się, że niektóre posiłki, jakie podajemy swoim czworonogom, mogą stać za szeregiem dolegliwości, takich jak alergie i schorzenia układu trawiennego czy otyłość. Pies pomimo udomowienia nie jest bowiem stworzeniem, które może spożywać to samo co człowiek – zwłaszcza w kwestii popularnych w ludzkiej diecie zbóż, które dla psów nie są łatwo przyswajalne. Dlaczego tak się dzieje? I czy karmy bezzbożowe są rozwiązaniem problemów żywieniowych psa?

Prawidłowe żywienie psa

W świetle aktualnych badan nikt nie ma już dzisiaj wątpliwości, że prawidłowa i odpowiednio zbilansowana dieta psa powinna składać się przede wszystkim z mięsa – w tym białek i tłuszczy oraz węglowodanów w postaci warzyw i owoców łatwo przyswajalnych przez czworonoga. Przy czym stosunek węglowodanów do białek i tłuszczy jest tutaj kluczowy. Zaleca się bowiem, aby podaż tych pierwszych była jak najmniejsza, sięgająca od kilku do kilkunastu procent.

Dlaczego tak się dzieje? Węglowodany nie są bowiem zbyt dobrze trawione przez psy. Co innego z białkiem i tłuszczem, czyli mięsem. I tutaj pojawia się sucha i mokra karma bezzbożowa dla psa, która jest alternatywą dla niezwykle obciążających psi układ trawiennych bogatych w zboża karm komercyjnych.

Niekorzystne efekty nadmiernego spożywania zbóż przez czworonoga

Spożywanie karm z wysoką zawartością zboża może powodować wiele komplikacji zdrowotnych u psa. Do najczęściej spotykanych zaliczyć można:

  • otyłość i jej następstwa (karmy zbożowe to duża ilość pustych kalorii, co zwiększa łaknienie psa):
    • problemy ze stawami
    • problemy z układem moczowym
    • choroby krążenia
    • cukrzyca
  • alergie skórne (swędzenie powodujące nadmierne wylizywanie i wydrapywanie sierści)
  • biegunki (w niektórych przypadkach przyjmujące postać przewlekłą)
  • niestrawności

Jak widać, rezultaty zbyt dużej podaży węglowodanów w postaci zboża nie są pozytywne dla zdrowia psa. Niesie to ze sobą wiele przykrych konsekwencji w postaci problemów trawiennych, alergicznych oraz szeregu poważnych schorzeń.

Niekorzystne efekty nadmiernego spożywania zbóż przez czworonoga

Karmy bezzbożowe dla psa – jaki mają skład?

Pod pojęciem karm bezzbożowych kryje się jednak o wiele więcej niż jedynie brak zbóż w ich składzie. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysoką zawartość mięsa, która jest cechą charakterystyczną tego typu posiłków. Wynika to z tego, że miejsce wypełniacza zbożowego, którym de facto zboże w karmach po prostu jest, zastąpione zostaje przez pełnowartościowe mięso. W ten sposób karma bezzbożowa dla psa jest posiłkiem bogatym w mięso, a więc odżywczym i lekkostrawnym dla psa.

Ponadto warto zauważyć, że jeśli mamy do czynienia z karmą bezzbożową dla psa to producent oferujący tego typu produkt, będzie z reguły przykładał również więcej uwagi do jakości karmy, gwarantując jej bezpieczny skład. Czyli będzie ona pozbawiona szkodliwych konserwantów i sztucznych polepszaczy smakowych. Najczęściej są to bowiem karmy wysokiej jakości, co oczywiście nie zwalnia opiekuna przed każdorazowym sprawdzeniem składu nowo zakupionej karmy, nawet jeśli będzie ona bezzbożowa.