RTG stawów biodrowych u psa – jaka jest cena?

RTG stawów biodrowych u psa - cena

W diagnostyce chorób układu kostnego oraz pokarmowego u zwierząt domowych często stosowaną metodą jest prześwietlenie za pomocą promieni rentgenowskich. Zdjęcie RTG pozwala dokładnie ocenić stan konkretnego elementu dzięki zróżnicowanemu naświetlaniu poszczególnych elementów ciała zwierzęcia. RTG u psa jest badaniem, które znacznie różni się w zakresie konkretnego ujęcia oraz zależnie od rozmiaru zwierzęcia. Dowiedz się, na czym polega RTG stawów biodrowych u psa i jaka jest jego cena.

RTG stawów biodrowych u psa – w jakim celu?

Zdjęcie rentgenowskie stawów biodrowych u psów zlecane jest najczęściej w odniesieniu do psów rodowodowych, aby potwierdzić dopuszczenie ich do rozrodu. Taka formalność jest niezwykle ważna dla hodowców i przeprowadzana jest po ukończeniu dwunastego miesiąca życia zwierzęcia. Zdjęcie rentgenowskie stawów biodrowych psa realizowane jest również u zwierząt, które ukończyły zaledwie trzeci miesiąc życia, celem stwierdzenia prawidłowości rozwoju układu kostno-stawowego. Trzecim przypadkiem, w którym przeprowadzana jest diagnoza za pomocą wykonania RTG stawów biodrowych są zmiany, powstające w poruszaniu się zwierzęcia na skutek upływającego czasu. 

Jak przeprowadzane jest RTG stawów biodrowych psa?

RTG stawów biodrowych psa przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym z uwagi na pozycję mięśni, jaka umożliwia dokładną ocenę stanu faktycznego. Narkoza w przypadku RTG psa nie jest związana z zachowaniem psa w gabinecie weterynaryjnym oraz jego posłuszeństwem. RTG stawów biodrowych u psa przeprowadzane jest w znieczuleniu z uwagi na konieczność zwiotczenia mięśni w obrębie stawów biodrowych. W związku z narkozą, której poddawany jest pies przed wykonaniem badania, czas wykonania badania może wynieść nawet kilka godzin. Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego możliwe jest w gabinecie weterynaryjnym. W zależności od dostępności aparatury uzyskuje się RTG o zróżnicowanej dokładności.

Cena RTG stawów biodrowych u psa

 Badanie RTG stawów biodrowych u psa wymaga zaangażowania oraz czasu. W zależności od wielkości i co z tym związane, wagi psa dobierana jest proporcja narkozy. U małych zwierząt będzie to zdecydowanie mniejsza ilość niż u psów, ważących 30-40 kg. Im większa waga zwierzęcia, tym cena RTG stawów biodrowych wyższa. U niewielkich, ważących kilka kilogramów zwierząt cena narkozy oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych, uśredniając może być to koszt około 60 zł. U psów dużych ilość narkozy do badania RTG stawów biodrowych wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Właściciel psa będzie zobowiązany opłacić koszt zdjęcia rentgenowskiego, który oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych, zależnie od gabinetu oraz sprzętu, którym dysponuje. Cena RTG stawów biodrowych u psa nie jest niska, jednak zdjęcie pozwala dokładnie określić stan psa oraz eliminować w odpowiednim czasie czynniki, powodujące dysplazję stawu biodrowego. Aby dokładnie ustalić cenę RTG u psa, należy jednak przede wszystkim skonsultować się z lekarzem weterynarii.