Występowanie bólów stawowych możemy zaobserwować zarówno u młodych psów, które dopiero rosną, jak również, co jest częstsze, u starszych psów. Najczęściej w okolicach siódmego roku życia zwierzaka obserwujemy dolegliwości związane z tym schorzeniem. Możemy zauważyć, że pies niechętnie wychodzi na spacery, przestaje reagować na wołanie, zacznie się wycofywać. Takie zachowanie spowodowane jest stresem bólowym. Na spacerach możemy zauważyć nienaturalną postawę ciała, jednak gdy rozpoznamy, że pies kuleje, będzie to objaw, że nasz zwierzak ma problemy z kończynami, których źródłem są problemy ze stawami.
Choroby stawów u psa
Schorzenia stawów związane są z zaburzeniem funkcji tkanki chrzęstnej, co w rezultacie może doprowadzić do jej uszkodzenia. Bardzo często przyjmują postać choroby przewlekłej, dlatego tak ważna jest profilaktyka i działanie, gdy już zauważymy pierwsze objawy. Choroby stawów u czworonogów mogą mieć różne przyczyny. Częstym powodem jest otyłość zwierzęcia, nieprawidłowa i mało zbilansowana dieta. Aby nie dopuścić do powstawania tego typu schorzeń, warto wzbogacać pożywienie o suplementy. W przypadku seniorów należy zadbać o odpowiednie witaminy dla starych psów. Jednak witaminy i suplementy, nie zawsze rozwiążą problem dokuczliwego bólu. W przypadku utrzymujących się dolegliwości należy udać się do weterynarza, który przepisze leki na stawy dla starego psa. Należy pamiętać, że nigdy nie wolno stosować ludzkich leków na stawy dla psa. Może to być bardzo niebezpieczne dla zwierzęcia.
Dużą predyspozycją do dolegliwości stawowych jest genetyka. Większe rasy psów są najbardziej narażone na wystąpienie dysplazji biodrowej czy łokciowej, ze względu na dużą masę ciała, która powoduje obciążenie kończyn. Na choroby stawów są jednak narażone również mniejsze rasy psów. U około 20 proc. ras typu yorkshire i terrierów może występować nawykowe zwichnięcie rzepki już pomiędzy pierwszym a siódmym rokiem życia. Powyżej ósmego roku życia może dojść do zwyrodnienia tkanki chrzęstnej u starszych psów. Dysfunkcje stawów objawiają się najczęściej kulawieniem i wyraźnym odciążaniem jednej kończyny podczas chodzenia. W miejscu bolącego stawu może występować opuchlizna. Pies zaczyna mieć problemy ze wstawaniem, chodzeniem po schodach, skakaniem, przy czym możemy zaobserwować, że wyraźnie cierpi.
Konsekwencje zaniedbania objawów
Funkcją chrząstki stawowej jest ochrona kości. Jej zadaniem jest ich amortyzacja oraz ochrona podczas nacisku. Jeśli się zużywa szybciej, niż potrafi się zregenerować, może dojść do zapaleń, bolesnych obrzęków i w rezultacie do zwyrodnień. Ważne jest w tym przypadku, by nie ignorować pierwszych symptomów choroby. Zlekceważenie będzie wiązać się z bólem psa, obniżeniem aktywności ruchowej, a także pogłębianiem się zwyrodnienia. Zmiany, które zajdą podczas objawów, są już nieodwracalne. Postępująca choroba prowadzi do degeneracji chrząstek oraz do nadmiernego rozrostu tkanki kostnej wokół stawów. To będzie prowadzić do ograniczenia ruchów i bólu. Zniszczone elementy chrząstki stawowej są źródłem wydzielania enzymów zapalnych, które uszkadzają zdrową chrząstkę stawową. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia.
Jak chronić psie stawy?
Różnorodna dieta, codzienne spacery, urozmaicanie diety suplementami wzmacniającymi chrząstkę stawową mogą zmniejszyć dolegliwości, opóźnić ich występowanie, a nawet nie dopuścić do rozwinięcia się procesów degeneracyjnych. Z wiekiem psa występuje coraz większe prawdopodobieństwo, że wystąpią objawy bólu ze strony stawów. Warto zadać sobie pytanie już od początku posiadania zwierzaka jak wzmocnić stawy u psa, by chronić chrząstkę stawową i nie dopuścić do jej zmian.
Zdrowy pies to szczęśliwy pies i radość dla właściciela. Jedną z najczęstszych motywacji posiadania psa są z nim codzienne spacery. Warto cieszyć się nimi jak najdłużej. Także, gdy nasz pies podchodzi pod wiek seniora, warto zadbać z większą troską o zdrowie jego stawów. Zatem jakie wybrać witaminy i suplementy dla psa seniora? Warto szukać przede wszystkim suplementu, który będzie zawierał chondroitynę i glukozaminę. Te dwa składniki będą chronić kości przed mikrouszkodzeniem oraz wzmacniać stawy, a także pobudzać syntezę kolagenu. Pożądanym składnikiem w suplementach na stawy jest kwas hialuronowy, kwasy Omega 3, kolagen, organiczny związek siarki MSM. Ten ostatni ograniczy ból i stan zapalny. Dodatkowym składnikiem, który wykazuje działanie stabilizujące i odbudowujące na powierzchnię stawową, jest korzeń czarciego pazura. Warto pamiętać o pierwiastkach takich jak miedź, magnan, selen, cynk i jod oraz witaminach takich jak witamina E, C. Wymienione witaminy i minerały zmniejszą stan zapalny i wspomogą redukcje chrząstki. Podawanie tych suplementów, w pewnym stopniu może ograniczyć postępowanie choroby stawów oraz ograniczy ból zwierzaka, co poprawi jego komfort życia.
Redakcja portalu zwierzetaimy.pl to zespół ludzi z pasją do zwierząt i związanymi z nimi dziedzinami. Nasze doświadczenie i wiedza umożliwiają nam tworzenie wartościowych i rzetelnych treści dla miłośników zwierząt.
Nasza praca polega na propagowaniu wiedzy na temat opieki i zdrowia zwierząt, a także na inspirowaniu i angażowaniu naszych czytelników.