Suplementy na stawy dla szczeniaka

Suplementy na stawy dla szczeniaka

Do prawidłowego rozwoju szkieletu, szczenię potrzebuje odpowiednich składników odżywczych bogatych w kolagen. Czasem jednak ciężko zapewnić mu te substancje wraz z pożywieniem. Celem suplementowania jest więc możliwość dostarczenia dobrze wchłanialnych składników, które będą miały szansę wesprzeć rozwój kości. Szczenięta, ze względu na szybki wzrost są narażone na nieprawidłowe nadbudowywanie się szkieletu, jednak preparaty te warto podawać także starszym psom, szczególnie dużym rasom z predyspozycją do dysplazji, zwyrodnień lub wypadającej rzepki.

Suplementy można oczywiście podawać profilaktycznie. Z jakich substancji składa się standardowy preparat na stawy dla szczeniaka? Najważniejszym składnikiem jest hydrolizowany kolagen – to białko jest podstawowym budulcem chrząstek, więzadeł oraz ścięgien. Kwas hialuronowy zapewnia odpowiednie nawilżenie stawu oraz prawidłową lepkość mazi stawowej. Chondroityna z kolei, to substancja wzmacniająca tkankę chrzęstną oraz likwidująca tarcia. Dodatkową regenerację zapewnia glukozamina, a związek zwany MSM charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym. Prawidłowa synteza kolagenu jest także wspierana przez zawartość witaminy C. Tego typu suplementy zawierają często wiele dodatkowych substancji pomocniczych, które mają ogólne działanie wspierające organizm – między innymi witaminy lub zioła. Preparaty te pomagają rozwiązać problem młodzieńczego zapalenia stawów u psów. Najczęściej preparaty te dostępne są w formie proszków lub tabletek na stawy dla psów, które dodaje się do jedzenia.

Jakie psy są szczególnie narażone na zwyrodnienia stawów?

Są to przede wszystkim duże rasy jak owczarki czy labradory. Im większa masa psa, tym częściej pojawia się skłonność do problemów ze stawami i układem kostnym. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest otyłość, na którą narażone są, przy nieodpowiedniej opiece, właściwie wszystkie rasy psów. Nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa obciążenie kości i stawów. Szczenięta są z kolei obciążone ryzykiem ze względu na stały i szybki wzrost, do którego konieczne są substancje budulcowe stawów.

Inne sposoby wspierania układu szkieletowego szczeniąt i dorosłych psów

Dobrze dobrany preparat na stawy dla szczeniaka to nie wszystko – oprócz regularnej suplementacji istnieje jeszcze kilka sposobów na zadbanie o układ chrzęstny naszego psa. Jest to przede wszystkim zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu, dzięki któremu kości i stawy będą miały szansę prawidłowo się rozwijać. Maź stawowa zapewniająca ruchomość stawu nie jest wytwarzana prawidłowo, jeśli pies się nie rusza. Dlatego codzienne dłuższe spacery oraz stymulacja szczeniaka do różnorodnych ćwiczeń to bardzo ważny element w utrzymaniu jego zdrowia.

Dobrej jakości karma także ma wpływ na stan układu szkieletowego – nie tylko w kwestii zapewniania odpowiednich do rozwoju składników odżywczych, ale także przy utrzymaniu prawidłowej wagi. Zaleca się unikania w diecie szczeniaka zbyt dużej ilości zbóż – karmy wysokomięsne są znacznie lepszym wyborem. Istnieje także możliwość wyposażenia się w specjalne legowisko ortopedyczne, które równomiernie rozprowadza ciężar zwierzęcia oraz ułatwia wstawanie.