Młodzieńcze zapalenie stawów u psów

Młodzieńcze zapalenie stawów u psów

Psy to nasi najlepsi przyjaciele. Nic więc dziwnego, że pragniemy kompleksowo dbać o ich zdrowie i zapewnić im jak najlepsze warunki rozwoju i wzrostu. Niestety, nasze ukochane psy już w wieku szczenięcym mogą cierpieć na różnorodne schorzenia. Jedną z często występujących, uciążliwych dolegliwości dla naszych czworonogów jest młodzieńcze zapalenie stawów. Jak je rozpoznać? Jak skutecznie leczyć? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Gotowi na garść praktycznej wiedzy? Zaczynamy!

Objawy młodzieńczego zapalenia stawów

Młodzieńcze zapalenie stawów u psów w dużej mierze zależy od indywidualnych uwarunkowań. O wiele częściej występuje u dużych ras psów szybko rosnących (np. owczarek niemiecki, dog niemiecki, doberman). Badania wskazują, że częściej chorują samce. Młodzieńcze zapalenie stawów u psów pojawia się najczęściej pomiędzy 4 a 12 miesiącem życia szczeniaka. Za główną przyczynę uważa się zaburzenia metaboliczne oraz hormonalne (genetyczne zwłaszcza u owczarków niemieckich).

Pierwszym, charakterystycznym symptomem, który powinien wzbudzić naszą podejrzliwość to sytuacja, w której nasz pies z niewiadomych przyczyn kuleje. Zauważyć można charakterystyczny objaw zwłaszcza w okresie najbardziej intensywnego wzrostu psa, a więc w 4-7 miesiącu życia. Objawy pojawią się nagle, z dnia na dzień. W ostrej fazie szczeniak może nawet przestać chodzić. Zwierzę staje się apatyczne.

Choroba wywołuje u psa ból. Odczuwany dyskomfort można potwierdzić poprzez reakcje bólową psa na dotyk czy obmacanie kulejącej kończyny.

Leczenie

Przed podjęciem leczenia, każdy przypadek powinien być dokładnie zdiagnozowany przez lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w ortopedii. W tym celu powinno być wykonane RTG psa oraz wywiad uzupełniony badaniami klinicznymi. Zdjęcie RTG podczas występowania choroby ukazuje plamiste zagęszczenie cienia kości. Najprawdopodobniej lekarz zdiagnozuje także podwyższoną temperaturę, która może sięgać nawet do 40 stopni.

Zazwyczaj choroba ustępuje samoistnie, jednak jest bardzo bolesna dla szczeniaka. Kiedy pies kuleje zazwyczaj konieczne jest leczenie objawowe, czyli podawanie środków przeciwbólowych, dla przykładu meloksykamu. Dzięki regularnemu podawaniu leków, pies odczuwa komfort podczas codziennego funkcjonowania i ogromną ulgę w uporczywym bólu. Często lekarz decyduję o podawaniu leków przeciwzapalnych. Konieczne jest restrykcyjne ograniczenie ruchu szczeniaka.

Co więcej, by wzmocnić naszego czworonoga można stosować suplementy diety, witaminy na stawy dla szczeniaków, kwas omega 6, kwas omega 3 czy przeciwutleniacze będą na pewno pomocne.

W związku z silnym bólem pies może chwilowo stracić apetyt. By nie doprowadzić do osłabienia należy zapewnić psu zbilansowaną i atrakcyjną smakowo dietę. Należy oznaczyć poziom wapnia oraz fosforu i dobrać odpowiedni jadłospis. W celu zachęcenia do spożycia można podgrzać przygotowany posiłek czy zwilżyć suchą karmę.

Pies powinien kuleć nie dłużej niż 3 tygodnie, a choroba powinna całkowicie ustąpić do osiągnięcia mniej więcej 18-24 miesiąca życia.

Jeśli twój szczeniak nagle kuleje, nie chce jeść i stracił dobry humor, koniecznie udaj się z nim na wizytę.