Obroża dla psa to jeden z podstawowych akcesoriów, który powinien znaleźć się w naszej wyprawce. Nie wystarczy jednak kupić pierwszą z brzegu – każda obroża powinna być dopasowana do potrzeb psa i jego opiekuna. Jak wybrać obrożę dla psa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Obroża dla psa – wybór długości i szerokości
Najważniejszy aspekt to oczywiście wybór odpowiedniego rozmiaru. Obroża nie może być ani zbyt luźna, by pies nie mógł się z niej wyswobodzić, ani zbyt ciasna, by nie sprawiać mu dyskomfortu. Właściwa długość obroży jest wówczas, gdy opiekun może bez większego problemu włożyć pomiędzy szyję a pasek dwa palce.
Kolejna kwestia to odpowiednia szerokość. O ile dobór odpowiedniego obwodu zwykle nie stanowi żadnego problemu dla większości opiekunów, tak dopasowanie właściwej szerokości bywa problematyczne. Jest to jednak bardzo istotne kryterium – zbyt wąska obroża będzie powodować ucisk na krtań, a w przypadku nagłego zrywu może skutkować również urazem kręgosłupa szyjnego. Za szeroka może z kolei ograniczać ruchy czworonoga i sprawiać dyskomfort.
Jaka jest idealna szerokość obroży dla psa? Taka, która obejmuje dwa kręgi szyjne. U ras małych i miniaturowych jest to 1,5-2 cm, a u psów średnich i dużych 3-4 cm.
Jaka obroża dla psa? Rodzaje zapięć
Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje obroży dla psa, które różnią się między sobą sposobem zakładania i typem zapięć. Najpopularniejszym wariantem są klasyczne obroże z klamrą duraflex, wykonaną z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Świetnie sprawdzają się one zwłaszcza u psów małych i średnich.
Przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę, czy zapięcie do smyczy jest umiejscowione w taki sposób, by zabezpieczyć obrożę przed przypadkowym rozpięciem w wyniku szarpnięcia. Siła nie powinna oddziaływać bezpośrednio na zapięcie. U większych i silniejszych psów warto zdecydować się na model posiadający dodatkowe zabezpieczenie w postaci podwójnych metalowych okuć.
W ostatnich latach dużą popularność zyskują również obroże półzaciskowe. Są one skonstruowane w taki sposób, by uniemożliwić psu wyswobodzenie się, nawet w przypadku ataku paniki. Z tego powodu obroże półzaciskowe zalecane są przy psach lękliwych oraz dla zwierząt cierpiących na fobię dźwiękową w okresie sylwestra.
Półzacisk doskonale sprawdzi się również u psów długowłosych, u których tradycyjne obroże na klamrę mogą filcować, wycierać i uszkadzać sierść.Należy jednak pamiętać, że przy obroży półzaciskowej szczególnie ważne jest dopasowanie odpowiedniego obwodu, w taki sposób, by po zaciśnięciu obroża nie była zbyt ciasna. Wybierając obrożę półzaciskową oprócz obwodu szyi należy zmierzyć również obwód głowy i dobrać taki rozmiar, który swobodnie ubierzemy psu.
Inne aspekty wyboru obroży
U niektórych psów łatwo dochodzi do otarć i wycierania sierści. W takim wypadku najlepiej jest kupić obrożę posiadającą dodatkowe podszycie z pianki neoprenowej lub siateczki dystansowej.
Jeśli nasz zwierzak ma tendencję do szaleństw i obawiamy się, że zwykła adresówka przy obroży może łatwo zgubić się np. w wyniku zaczepienia o gałąź, dobrym pomysłem może być zainwestowanie w personalizowaną obrożę z numerem telefonu.
By zwiększyć bezpieczeństwo czworonoga warto zwrócić uwagę na obroże odblaskowe dla psa, które będą przydatne podczas spacerów po zmroku.
Redakcja portalu zwierzetaimy.pl to zespół ludzi z pasją do zwierząt i związanymi z nimi dziedzinami. Nasze doświadczenie i wiedza umożliwiają nam tworzenie wartościowych i rzetelnych treści dla miłośników zwierząt.
Nasza praca polega na propagowaniu wiedzy na temat opieki i zdrowia zwierząt, a także na inspirowaniu i angażowaniu naszych czytelników.