Dysplazja to inaczej rozluźnienie struktur stawowych i jest określeniem wykorzystywanym przy wielu nieprawidłowościach związanych ze stawami. U psów dysplazja najczęściej dotyczy stawów biodrowych oraz łokciowych. Rozluźnienie występujące w obrębie stawów łokciowych może doprowadzić do szeregu komplikacji związanych ze wzrostem kości łokciowej i promieniowej. Jak objawia się dysplazja stawu łokciowego u psa i jak wygląda leczenie?
Jakie są objawy dysplazji stawu łokciowego?
Wszelkie zaburzenia występujące w obrębie stawu łokciowego, które obejmują izolowany wyrostek dziobiasty, izolowany wyrostek dodatkowy, osteochondrozę kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej oraz niedopasowanie powierzchni stawowych prowadzą do dysplazji. Dysplazja stawu łokciowego określana jest literami ED oraz cyframi od 0 do 3, w zależności od stanu jej zaawansowania. To schorzenie występuje głównie u psów ras dużych i średnich i jest to choroba genetyczna. Mają jednak na nią wpływ również czynniki środowiskowe.
Widoczne objawy pojawiają się najczęściej u młodych psów. Należą do nich kulawizna, bolesność stawu oraz charakterystyczna postawa. Łapy psa odwiedzione są wówczas na zewnątrz, natomiast łokcie zebrane są pod ciało dla odciążenia. Dysplazję stawów łokciowych diagnozuje się poprzez badanie kliniczne oraz radiologiczne. Na podstawie wyników dobierana jest odpowiednia forma leczenia. Dysplazja sprzyja również występowaniu innych schorzeń, takich jak zapalenie stawów u psa, czy zapalenie kaletki stawu łokciowego.
Dysplazja stawu łokciowego u psa – leczenie
Dysplazja stawu łokciowego u psa może być leczona na dwa sposoby – zachowawczo i operacyjnie. Decyzję podejmuje lekarz na podstawie wyników badań i indywidualnej sytuacji czworonoga.
Leczenie zachowawcze obejmuje intensywną rehabilitację pod okiem fizjoterapeuty. Taka forma leczenia nie jest w stanie wyleczyć dysplazję u psa, a jej celem jest przede wszystkim usprawnienie i podniesienie komfortu życia zwierzęcia. Plan leczenia zachowawczego obejmuje również uśmierzanie bólu poprzez podawanie odpowiednich leków, suplementację tabletkami na stawy, zoptymalizowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną.
Natomiast leczenie operacyjne polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, który jest znacznie skuteczniejszy niż leczenie zachowawcze. Polega on na usunięciu oddzielonych kawałków chrząstki. W przypadku zaawansowanej dysplazji nie należy zbyt długo zwlekać z decyzją o zabiegu. Szybko postępująca choroba może prowadzić do amputacji łapy.
Cena operacji – jaka jest cena zabiegu?
Cena zabiegu może różnić się w zależności od kliniki, stosowanej metody, regionu czy miasta. Zwykle jednak zabiegi chirurgiczne związane z leczeniem operacyjnym dysplazji stawu łokciowego u psa to koszt od około 800 zł do maksymalnie 4000 zł.
Dysplazja to choroba dziedziczna, dlatego ciężko jest jej zapobiegać. Jeśli jednak mamy możliwość zweryfikowania stanu zdrowia rodziców szczeniaka warto to zrobić. Profilaktyką w dysplazji stawu łokciowego u psów jest również stosowanie specjalistycznej karmy zawierającej składniki wzmacniające kości, trzymanie prawidłowej wagi psa i dbanie o zrównoważoną aktywność fizyczną.
Redakcja portalu zwierzetaimy.pl to zespół ludzi z pasją do zwierząt i związanymi z nimi dziedzinami. Nasze doświadczenie i wiedza umożliwiają nam tworzenie wartościowych i rzetelnych treści dla miłośników zwierząt.
Nasza praca polega na propagowaniu wiedzy na temat opieki i zdrowia zwierząt, a także na inspirowaniu i angażowaniu naszych czytelników.