Cane Corso – wszystko co powinieneś wiedzieć o psie rasy cane corso

Cane Corso - wszystko co powinieneś wiedzieć o psie rasy cane corso

Lojalny i zrównoważony, świetny stróż i doskonały towarzysz – Mastif Neapolitański, znany jako Cane Corso. Zaliczany jest do psów niezwykle odważnych oraz jest bardzo wytrwałych i spostrzegawczych. Cane Corso to idealny towarzysz dla aktywnego opiekuna.

Jaki jest Cane Corso?

Cane Corso to okazały i silny pies, o atletycznej budowie. Dorosły pies osiąga wagę od 45 do 50 kilogramów, natomiast dojrzała samica to nawet od 40 do 45 kilogramów. Średnia długość życia psów cane corso to od 10 do 12 lat. Myśląc o cane corso, widzimy dużego psa z charakterystyczną bruzdą na czole, która sprawia, że pies wygląda na zamyślonego. Co ciekawe, kolor oczu tych psów jest dopasowany do barwy umaszczenia. Sierść tych psów jest krótka i przylegająca, bez podszerstka. 

Najczęściej spotykany pies cane corso może być maści czarnej lub grafitowej, aczkolwiek są też przedstawiciele tej rasy u umaszczeniu szarym łupkowym, pręgowanym lub biszkoptowym. Z kolei najczęściej poszukiwanym jest cane corso blue. 

Cane corso – usposobienie

Pomimo iż jest to duży pies, ma niezwykle łagodne usposobienie, zwłaszcza w stosunku do dzieci. Cane corso jest bardzo inteligentny, wyjątkowo szybko analizuje sytuację i potrafi podjąć natychmiastowe działania. Jest zrównoważony, ale niezwykle zwinny. Szkolenie takiego psa to nie lada wyzwanie, nie każdy osobnik będzie zainteresowany taką rozrywką, zatem wymaga ono dużej wiedzy, determinacji oraz doświadczenia

Odpowiednio szkolony, pies cane corso może zaskoczyć takimi cechami jak lojalność, wierność oraz chęć do nauki i zabawy. Warto podkreślić, że cane corso dog argentyński nie należy do ras agresywnych, ale mimo to zwykle jest wykorzystywany jako pies obronny, gdyż nie znosi zbyt dobrze obcych na swoim terytorium. 

Cane Corso choroby

Najczęstsza przypadłość psów o takiej budowie jest dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Aby zapobiec tej chorobie, niezwykle istotna jest równowaga pomiędzy ruchem a aktywnością fizyczną tych psów. Najlepiej jest ograniczyć do minimum takie aktywności jak pokonywanie wysokich schodów, czy skoki przez przeszkody. U niektórych przedstawicieli rasy mogą pojawić się duszności lub kaszel, co w tym wypadku będzie wskazywać na choroby serca.

Warto nadmienić, że kolejnym słabym punktem są oczy cane corso. Najczęstszym problemem jest schorzenie gruczołu trzeciej powieki. Należyta opieka zapewni, że zdrowy przedstawiciel tej rasy będzie twoim najlepszym towarzyszem przez następne 12 lat.

Decydując się na zakup przedstawiciela tej rasy, należy zwrócić szczególną uwagę z jakiej hodowli pochodzi cane corso szczeniak. Ta rasa, w porównaniu do border collie, dopiero zyskuje na popularności w naszym kraju, zatem dobrze jest się upewnić, że hodowca wykonał wszelkie niezbędne badania, celem wykluczenia takich wad jak dysplazja stawów oraz innych wad genetycznych. 

Żywienie cane corso

Odpowiednio dobrana karma dla Twojego psa powinna zawierać co najmniej 50% mięsa najwyższej jakości. Dobrym rozwiązaniem dla szczeniąt będzie specjalnie skomponowana karma dla małych psów dużych ras. Aby zapewnić prawidłowy rozwój stawów i kości Twojego pupila należy zwrócić szczególną uwagę na skład karmy, a znaleźć się w niej powinny takie dodatki jak glukozamina, czy siarczan chondroityny. Cane corso to duży i silny pies, zatem karma sucha lub mokra powinna być bogata przede wszystkim w składniki odżywcze. 

Duży, ale bardzo łagodny i niezwykle inteligentny pies. Zadbany i zdrowy będzie świetnym towarzyszem Twojej rodziny przez wiele lat.