Jak wzmocnić stawy u psa?

Jak wzmocnić stawy u psa?

Częstym problemem u starszych psów jest utykanie. Może być ono wynikiem kontuzji lub przemęczenia podczas spaceru, jak również obciążeniem stawów wynikającym z otyłości. Wiele psów boryka się również z bólem lub innymi dolegliwościami stawów.
Problemy te mogą mieć różne podłoże. Zdarza się, że mają związek z rasą psa; szczególnie podatne na tego typu schorzenia są duże psy. Najczęściej jednak wina leży po stronie opiekuna, który dopuścił do rozwoju otyłości u psa lub nie zadbał wystarczająco o wzmocnienie jego stawów.

Przyczyny schorzeń stawów u psów

Do najczęstszych przyczyn chorób stawów u psów należą:

  • otyłość,
  • złamania lub zwichnięcia stawów,
  • predyspozycje genetyczne,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • zaburzenia metaboliczne.

Występowanie tych czynników nie musi jednak sprawić, że problemy ze stawami u psa faktycznie wystąpią. Istnieje wiele domowych sposobów na stawy dla psa, na które można wzmocnić stawy u psa i ułatwić mu zachowanie zdrowia na długie lata.

Jak wzmocnić stawy u psa?

Zachowanie prawidłowej masy ciała

Kluczowe dla zdrowych stawów jest zachowanie prawidłowej masy ciała przez psa. Zależy to przede wszystkim od właściciela, który musi zadbać o to, by dieta czworonoga była zbilansowana i dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zapewnia to prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zapewniając energię, siłę oraz witalność.

Chcąc wzmocnić stawy u psa warto zadbać o to, by dieta była bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Dobrze jest też włączyć do niej specjalistyczne suplementy zawierające substancje, które również pozytywnie wpływają na stawy zwierząt, takie jak:

  • kwas hialuronowy,
  • kolagen,
  • glukozamina i chondroityna,
  • kwasy tłuszczowe Omega-3,
  • witamina C,
  • witamina E.

Aktywność fizyczna

Długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu są doskonałym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji stawów psa. Dlatego tak ważne jest poświęcenie psu czasu przeznaczonego nie tylko na spacer, ale też na inne aktywności fizyczne.

Aktywność fizyczna pozwala nie tylko zadbać o kondycję czworonoga i budowanie masy mięśniowej, ale i tworzyć z nim jeszcze głębszą relację, dodatkowo korzystnie wpływając na tryb życia właściciela.

W razie braku pewności co do wyboru najlepszej formy aktywności, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Pomoże on dostosować poziom i rodzaj ćwiczeń do rasy i potrzeb psa.

Dbałość o komfort psa

Wiedząc, jak wzmocnić stawy u psa za pomocą odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, należy pamiętać także o zapewnieniu psu komfortowych warunków, dzięki którym bóle stawów nie będą się nasilać.
Podobnie jak w przypadku ludzi z podobnymi dolegliwościami, pies będzie odczuwał silniejszy ból, gdy będzie zimno i mokro. Z tego powodu nie można narażać psa na przemarznięcie.

Szczególnie ważny jest tutaj dobór miejsca, w którym będzie znajdować się legowisko psa. Powinno być ono ciepłe, suche i niewystawione na przeciągi. Należy też pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej temperatury w domu (powinno być po prostu ciepło i komfortowo).

Zalecane jest także ubieranie psa w sytuacji, w której wychodzi się z nim na spacer podczas niesprzyjającej pogody, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać ciepło w okolicach stawów.

Powyższe sposoby na to, jak wzmocnić stawy u psa są bardzo istotne, jednak należy pamiętać, że stanowią głównie profilaktykę i uzupełnienie leczenia w przypadku choroby, jednak nie są w stanie go zastąpić. Dlatego w przypadku jakichkolwiek objawów sugerujących, że ze stawami czworonoga dzieje się coś złego, takich jak utykanie, opuchlizna czy niechęć do skakania należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Nieleczone dolegliwości mogą przerodzić się w poważne zwyrodnienia i doprowadzić do trwałej niepełnosprawności psa.