Dysplazja u psów jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem dla Twojego psa, ponieważ może powodować straszny ból u Twojego futrzanego przyjaciela, utrudniając mu chodzenie, bieganie, co przekłada się na obniżenie jakości jego życia. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tym co to jest dysplazja, przyczyny, objawy, leczenie oraz jak zapobiegać dysplazji u psów.
Co to jest dysplazja?
Najważniejszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, czym dokładnie jest dysplazja. Dysplazja polega na zniekształceniu stawu biodrowego psa. Staw ten jest odpowiedzialny za połączenie kości udowej psa z miednicą. Ta choroba kostno-stawowa jest dziedziczna i zwykle rozwija się około pierwszych 5 miesięcy życia psa, ale objawy choroby zwykle nie pojawiają się aż do dorosłości. Niestety jest to choroba zwyrodnieniowa i powoduje wiele bólu, szczególnie jeśli mówimy o dysplazji stawów biodrowych u starszych psów, ponieważ stawy są już bardziej zużyte.
Przyczyny dysplazji
Dysplazja jest chorobą złożoną, gdyż jest spowodowana wieloma czynnikami, zarówno genetycznymi, jak i środowiskowymi. Chociaż jest dziedziczona, to nie jest wrodzona, ponieważ choroba nie jest obecna w chwili urodzenia, ale rozwija się w miarę wzrostu psa.Czynnikami, które wpływają na występowanie dysplazji stawów biodrowych u psów są:
- Predyspozycje genetyczne: chociaż geny odpowiedzialne za dysplazję nie zostały jeszcze zidentyfikowane, istnieją mocne dowody na to, że jest to choroba wywoływana przez dwa lub więcej różnych genów.
- Szybki wzrost i/lub otyłość: nieodpowiednie odżywianie może sprzyjać rozwojowi choroby. Dostarczanie szczeniakowi dużej ilości wysokokalorycznej karmy może prowadzić do szybkiego wzrostu, który predysponuje go do dysplazji stawów biodrowych. Otyłość u psów może również sprzyjać rozwojowi choroby zarówno u psów dorosłych, jak i u szczeniąt.
- Nieodpowiednie ćwiczenia: Dorastające psy potrzebują zabawy i ćwiczeń, aby uwolnić swoją energię, rozwinąć koordynację i nawiązać kontakty towarzyskie. Jednak ćwiczenia oddziałujące na stawy mogą powodować ich uszkodzenie, zwłaszcza w fazie wzrostu. Dlatego skakanie jest niewskazane u psów, które nie zakończyły jeszcze swojego rozwoju. To samo dotyczy starszych psów, które potrzebują ruchu bez uszkadzania kości. Nadmierna aktywność może prowadzić do rozwoju tej choroby.
Podczas gdy szybki wzrost, otyłość i nieodpowiedni wysiłek fizyczny mogą sprzyjać rozwojowi choroby, czynnikiem decydującym jest czynnik genetyczny. Z tego powodu choroba ta występuje częściej u niektórych ras psów, w tym u ras dużych ras psów, takich jak bernardyn, mastif neapolitański, owczarek niemiecki, labrador, golden retriever i rottweiler. Jednakże niektóre małe i średnie rasy są również bardzo podatne na tę chorobę. Do ras tych należą buldog angielski (jedna z ras najbardziej narażonych na rozwój dysplazji), mops i spaniel. Z drugiej strony, u psów chartów, choroba praktycznie nie występuje. Należy jednak pamiętać, że ponieważ jest to choroba dziedziczna, ale uwarunkowana środowiskowo, częstość jej występowania może być bardzo różna.
Przyczyny dysplazji
Objawy dysplazji są zwykle mniej oczywiste, gdy choroba rozwija się powoli, a nasilają się w miarę starzenia się psa i pogarszania się stanu bioder. Objawy obejmują:
- Mała aktywność fizyczna psa
- Odmowa wchodzenia po schodach
- Odmowa biegania i skakania
- Trudności w poruszaniu tylnymi nogami
- Sztywność w biodrach
- Sztywność tylnych kończyn
- Ból biodra
- Zanik mięśni
- Słyszalne dźwięki w biodrach
- Trudności ze wstawaniem
- Zakrzywiona postura
Objawy te mogą być stałe lub przejściowe. Często nasilają się one po zabawie lub wysiłku fizycznym psa. W przypadku wykrycia któregokolwiek z tych objawów zalecamy wizytę u lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badań, które pozwolą ustalić, czy pies rzeczywiście cierpi na tę chorobę. Cierpienie na dysplazję nie oznacza końca aktywności fizycznej dla Twojego psa. Prawdą jest, że będziesz musiał przestrzegać wskazówek i porad, które mogą zmienić jego życie, ale z twoją pomocą twój pies może poprawić jakość swojego życia i nadal cieszyć się spędzaniem z tobą dużo czasu na spacerach i zabawie.
Leczenie
Chociaż nie ma lekarstwa na dysplazję u psów, istnieją zabiegi, które mogą złagodzić ból i poprawić jakość życia chorego psa. Zabiegi te mogą być medyczne (niechirurgiczne) lub chirurgiczne. Przy podejmowaniu decyzji o sposobie leczenia należy wziąć pod uwagę wiek psa, jego wielkość, ogólny stan zdrowia i stopień uszkodzenia biodra. Oczywiście, rada lekarza weterynarii i koszty leczenia również odgrywają rolę w procesie podejmowania decyzji.
Leki na dysplazję stawów biodrowych u psów
Leczenie farmakologiczne zalecane jest zazwyczaj u psów z łagodną dysplazją oraz u psów, które z różnych względów nie mogą być operowane. Zazwyczaj polega to na podawaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i leków chroniących chrząstkę. Wskazane jest również ograniczenie niektórych ćwiczeń, kontrola wagi i przestrzeganie ścisłej diety. Należy pamiętać, że leki przeciwzapalne na dysplazję u psów, jak również inne leki, mogą być przepisywane tylko przez specjalistę i często mają skutki uboczne dla układu pokarmowego i nerek.
Operacja dysplazji stawów biodrowych u psów
Operacja w przypadku dysplazji u psów jest zalecana, gdy leki nie przynoszą rezultatów lub gdy uszkodzenie stawu jest bardzo poważne. Jedną z zalet leczenia chirurgicznego jest to, że po pokonaniu opieki pooperacyjnej nie jest konieczne utrzymywanie ścisłego podawania leków przez resztę życia psa. Należy jednak pamiętać, że operacja wiąże się z pewnym ryzykiem, a niektóre psy mogą odczuwać ból po zabiegu.
Podpórki i szelki
W przypadkach, w których operacja nie jest możliwa, oprócz leków łagodzących objawy, wskazane jest stosowanie szelek i/lub uprzęży zaprojektowanych specjalnie do leczenia dysplazji stawów biodrowych. Podpórki stabilizują biodro zwierzęcia poprzez fizyczne podparcie stawu i podwyższenie temperatury, co zmniejsza stan zapalny, a tym samym ból, stymuluje aktywność grupy mięśniowej, a tym samym zapobiega przyspieszeniu procesu zwyrodnieniowego. Akcesoria te są odpowiednie dla psów w każdym wieku.
Jak zapobiegać dysplazji?
Jednym ze sprawdzonych sposobów radzenia sobie z dysplazją, jest podawanie tabletek na stawy dla psa GOOD DOGGIE, stworzonego specjalnie w tym celu. Jest to suplement, który skutecznie poprawia pracę stawów. Ponieważ dysplazja jest chorobą spowodowaną interakcją genów i środowiska, kolejnym ze sposobów zapobiegania i zwalczania tej choroby jest uniemożliwienie rozmnażania psów z dysplazją stawów biodrowych. Dlatego też w rodowodach psów niektórych ras podaje się informację, czy pies jest wolny od tej choroby lub jaki jest stopień dysplazji.
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) stosuje następującą klasyfikację literową, od A do E, która pokrywa się z klasyfikacją stopni dysplazji stawów biodrowych u psów:
A: Wolny od dysplazji stawów biodrowych.
B: Na zdjęciu radiologicznym obecne są niewielkie oznaki, ale nie są one wystarczające do potwierdzenia dysplazji.
C: Łagodna dysplazja stawów biodrowych.
D: Zdjęcie radiologiczne wykazuje średnią dysplazję stawu biodrowego.
E: Pies ma ciężką dysplazję.
Psy z dysplazją w stopniu C, D i E nie powinny być wykorzystywane w ośrodkach hodowlanych, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo przeniesienia przez nie genów przenoszących chorobę. Z drugiej strony, zawsze powinniśmy być ostrożni w kwestii ćwiczeń fizycznych i otyłości naszego pupila. Te dwa czynniki mają wyraźny wpływ na rozwój dysplazji.
Redakcja portalu zwierzetaimy.pl to zespół ludzi z pasją do zwierząt i związanymi z nimi dziedzinami. Nasze doświadczenie i wiedza umożliwiają nam tworzenie wartościowych i rzetelnych treści dla miłośników zwierząt.
Nasza praca polega na propagowaniu wiedzy na temat opieki i zdrowia zwierząt, a także na inspirowaniu i angażowaniu naszych czytelników.