Jak chronić opuszki łap u psów?

Jak chronić opuszki łap u psów?

Pies nie chodzi w butach, a mimo to świetnie radzi sobie na niemal każdym rodzaju podłoża. Mogłoby się zatem wydawać, że opuszki psich łap są niezniszczalne. Niestety, choć rzeczywiście dość wytrzymałe, są narażone na różnego rodzaju urazy. Przed czym należy je chronić i jak to robić, aby codzienne spacery były komfortowe i bezpieczne? Sprawdź!

Opuszki łap – „psie buty” do zadań specjalnych

Opuszki łap u psa tworzone są przede wszystkim przez tkankę tłuszczową oraz elastyczne włókna. Skóra na opuszkach jest gruba, bardzo mocna i odporna. Ich podstawowe zadania to:

  • częściowe potrzymanie wagi i stawów;
  • zapewnienie amortyzacji;
  • umożliwienie płynnego poruszania się;
  • ochrona przed zimnem.

W ramach ciekawostki warto dodać, że czworonogi zarówno w czasie upalnej pogody, jak i w sytuacjach stresowych pocą się właśnie poprzez opuszki, a nie całą powierzchnią ciała, bowiem gruczoły potowe u psa znajdują się wyłącznie na łapach.

Opuszki łap – co im zagraża?

Pomimo tego, że opuszki psich łap cechują się dużą wytrzymałością, istnieje szereg czynników, które im zagrażają, a należą do nich m.in.:

  • rozgrzane drogi i chodniki – w czasie silnych upałów mogą się nagrzewać nawet do 60°C, w takich warunkach łatwo o silne poparzenie;
  • lód, śnieg i sól drogowa – tworzą one naprawdę fatalne połączenie z psimi łapami, podrażniają, wysuszają, doprowadzają do łuszczenia a nawet pękania skóry;
  • ostre nawierzchnie i przedmioty – kamienie, potłuczone szkło, ostre krawędzie puszek i innych śmieci, na które może nastąpić pies w czasie spaceru, bywają przyczyną poważnych zranień.

Opuszki łap – jak je chronić?

Zranione łapy to niemały kłopot, bowiem dolegliwości w ich obszarze wywołują ból w trakcie chodzenia. Poza tym trzeba pamiętać, że przerwanie ciągłości skóry niesie za sobą ryzyko powikłań związanych z zabrudzeniem rany. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby chronić opuszki psich łap i zminimalizować ryzyko urazów.

Częsta kontrola stanu łap

Warto dokładnie oglądać łapy po każdym spacerze zarówno pod kątem ewentualnych zranień, jak i obecności zanieczyszczeń, np. drobnych patyczków czy kamyków z łatwością wplątujących się w sierść pomiędzy palcami.

Regularne mycie łap i przycinanie sierści

Psie łapki powinny być myte zwłaszcza po każdym zimowym spacerze. Samo ich przetarcie nie wystarczy, gdyż całkowicie nie usunie zalegającej na skórze i sierści drażniącej soli. Przycinanie sierści pomiędzy palcami jest natomiast ważne dlatego, że do zbyt długiego włosa będą przyczepiać się kryształki lodu, które bywają bardzo ostre i mogą ranić opuszki, a w „najlepszym wypadku” powodować dyskomfort i utrudniać spacerowanie.

Nawilżanie skóry

Jeśli zauważasz, że skóra Twojego pupila ma tendencje do przesuszania się, łuszczenia lub/i pękania, koniecznie zainwestuj w dobrej jakości kosmetyki nawilżające do psich łap, jak np. specjalne kremy i maści. Nakładaj je regularnie po spacerach na czystą, osuszoną skórę.

Buty dla psa

Twój podopieczny często zmaga się z obrażeniami na opuszkach? A może planujesz dłuższą wycieczkę w trudny, kamienisty teren? W takiej sytuacji naprawdę warto rozważyć zakup specjalnego obuwia dla psa. Istnieją też buty i skarpetki dedykowane psom po urazach, których celem jest zabezpieczenie skaleczonej łapy przed zabrudzeniem i zakażeniem.

Prawidłowa dieta

Co wspólnego ma dieta z ochroną łap? Jak się okazuje, bardzo dużo! Pamiętaj o tym, że bilansowane pożywienie dostarcza do psiego organizmu wszelkie niezbędne składniki odżywcze, które wspierają jego odporność. Wysokiej jakości pokarm, jak np. karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™, zawierają cenne dodatki, które pozytywnie wpływają na stan sierści, skóry i pazurów.

Co jeszcze możesz zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia urazu opuszek? Staraj się – na ile to możliwe – unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych, np. okolic śmietników, zagajników, gdzie dochodzi do nielegalnego wyrzucania śmieci etc. Gdy nie znasz okolicy, po której spacerujecie, bacznie obserwuj teren i trzymaj pupila blisko siebie, zawsze na smyczy.